Kıymetli Kuytucular,

Bizler; fikirlerini sanatın ışığında tashih etmeyi, gönüllerinizi yazgının bahçesinde tahlil etmeyi kendilerine borç bilmiş birileriyiz. Aslında herkes gibi, ruhunu bu dünyada ölümsüz kılmanın tek yolunun sanata hizmet etmek demek olduğunun düşünüyoruz. Her yaştan, her branştan ve çeşitli şehirlerden bir araya gelerek, ortak davamız olan edebiyat çehresinde birleşip, aynı kederle üzüldük ve aynı mutlulukla sevincimize sevinç kattık. Türk edebiyatına bizlerden de bir parça kalsın diye uğraştık, emek verdik. Hiçbir zaman vazgeçmeden her gün, dünün üstüne bir adım daha koyarak hep ileriye gitmeyi kendimize hedef bildik. Sesimizi, derdimizi işitmeyen kalmasın diye bizler için çok kıymetli olan bu dergiyi sizler için hazırladık. Sözcüklerimiz kuytuda kalmasın diye, çeşitli hünerlere sahip birçok genci bünyemize davet ettik ve içimizdeki sanat aşkıyla omuz omuza yol aldık. 

Nice aşklar yitirdi ülkem daha gençtiler. Nice hayatlar söndü ademden beri. Kiminin boğazı bir dilim ekmeğe hasret yaşadı, kiminin gönlü bir dilim sevgiye. Okuduk, cehaletimizi daha çok içselleştirdik. Öğrenecek ne çok şey, yaşanacak ne kadar hüzün, yürünecek ne kadar yol var bildik, gördük, hissettik. Gördüğümüz bütün yanlışları, işittiğimiz bütün yalanları ellerimizle düzeltemeyecek kadar bitaptık. Bizler de gönlümüz ile tırpanladık. Çaresizdik, yazgıyı çare belledik. Sevdik, aşık olduk, vatan aşkıyla büyülendik. Kimimiz yalnızdık, kimimiz bütün kalabalıklar içinde tükendik. Her birimiz kendinden birer parçayı ekleyerek sizler için bu dergiyi biriktirdik ve bizler de sizin gibi yarının iyi olacağına var gücümüzle inandık.

Sevgili okurlar, Kuytu’nun niyeti sağlıklı bir edebiyat yayıp gönüllerde sanat aşkı biriktiren, yazgısı nefes alacak bir bedene kavuşamamış ve kendisine bir yuva kurmayı temenni eden bütün sözcüklere bir yol olmayı hedefleyen edebiyat ve fikriyat dergisidir. Dileriz bizler gibi siz de Kuytu’yu  gönlünüzde büyütür ve en güzel odalarınızda onu ağırlarsınız. Sizlerin huzurunda olmanın heyecanı ile yaşıyor ve sizlere bizzat kendimizi takdim etmekten gurur duyuyoruz.

Saygı ve selam ile…